آموزش روتوش عکس و صورت در فتوشاپ

در مورد چی میخوایم صحبت کنیم؟

در این مقاله آموزشی قصد داریم باهم عکسمان را در فتوشاپ به صورت گام به گام روتوش و ویرایش کنیم و صورتی پرجوش و لکه را به صورتی صاف و شفاف و بدون جوش و لکه تبدیل کنیم. پس اگر میخواهید روتوش عکس در فتوشاپ را یاد بگیرید در این مقاله با ما همراه باشید.

  • تاریخ ثبت:

    1400-01-22

  • آخرین بروزرسانی:

    1400-01-23

  • زمان مورد نیاز برای مطالعه:

    35 دقیقه

سرفصل های اصلی این مقاله
1

روتوش و حذف جوش ها و لکه ها در فتوشاپ

2

صاف و شفاف کردن صورت در فتوشاپ

روتوش و حذف جوش ها و لکه ها در فتوشاپ

قبل از اینکه روتوش عکس در فتوشاپ را شروع کنیم باید بدانید که در تمام مراحل این آموزش باید تصویر را طوری ویرایش کنید که طبیعی جلوه کند. حالا بریم عکسمان را در فتوشاپ روتوش کنیم. تصویر زیر تصویری است که می خواهیم باهم روتوش و ویرایش کنیم.

گام اول: ابتدا عکس خود را در فتوشاپ باز کنید سپس کلید ترکیبی Ctrl + j را بزنید برای اینکه از لایه اصلی کپی بگیرید تا اگر مشکلی پیش آمد بتوانید راحت به قبل برگردید و کار دچار مشکل نشود. سپس مطابق تصویر زیر در نوار ابزار سمت چپ، ابزار Spot Healing Brush Tool را انتخاب کنید.

گام دوم: حالا موس را بر روی نواحی لکه دار ببرید سپس با کلید های ( [ ) و ( ] ) دایره Brush را کمی بزرگتر از جوش یا لکه کنید و بعد کلیک کنید و این کار را برای تمام لکه ها و جوش ها انجام دهید تا در نهایت به چنین تصویری برسید:

به همین راحتی ما عکس را روتوش کردیم و تمام جوش ها و لکه ها را از بین بردیم. اگر می خواهید باز هم تصویر خود را بهتر و زیباتر کنید بخش بعدی را هم مطالعه کنید.

صاف و شفاف کردن صورت در فتوشاپ

تا به اینجای کار ما جوش ها و لکه های پوستی را روتوش و حذف کردیم ولی هنوز تصویر ما صاف و شفاف نشده است برای اینکار باید مراحل زیر را طی کنید.

گام اول: ابتدا مطابق تصویر زیر با کلید های ترکیبی Ctrl + alt + shift + E یک برایند از تا به اینجای کار می گیریم و نام آن را "Main Layer" قرار میدهیم سپس با استفاده از کلید میانبر Ctrl + j از این لایه یک کپی میگیریم و آن را "Fade Layer" مینامیم.

توجه کنید که این نام ها فقط برای درک بهتر است و هیچ لزومی ندارد

گام دوم: در حالی که در لایه Fade قرار دارید مسیر زیر را طی کنید.

Filter ==> Blur ==> Surface Blur

سپس نسبت به عکس خود و با توجه به تغییرات عکس، مقادیر Radius و Threshold را طوری تعیین کنید که صورت تقریبا محو شود ولی جزییات صورت مثل چشم و دهان مشخص باشد. تقریبا شبیه به تصویر زیر:

گام سوم: الان باید کاری کنیم که محو شدن تنها روی صورت باشد نه بقیه بخش ها برای اینکار باید با کمک Layer Mask آن بخش ها را از محو شدن حذف کنیم. برای این کار باید ابتدا با Ctrl + A تمام عکس را انتخاب کنیم و سپس با Ctrl + C آن را کپی کنیم و بعد با Ctrl + D ناحیه انتخاب شده را از بین ببریم.

گام چهارم: حالا مطابق تصویر زیر با کلیک روی آیکون Add vector mask در قسمت Layers، یک ماسک برای این لایه ایجاد می کنیم.

گام پنجم: در این مرحله باید همزمان که Alt را نگه داشته ایم روی Layer Mask کلیک کنیم تا وارد این لایه شویم سپس با Ctrl + V تصویر را در اینجا Paste می کنیم. چون داخل Layer Mask هستیم تصویر ما سیاه و سفید است. سپس Ctrl + D را میزنیم تا Deselect کنیم. سپس دوباره با نگه داشتن Alt روی Layer Mask کلیک می کنیم تا از Layer Mask خارج شویم.

گام ششم: الان باید با نگه داشتن Alt روی آیکون چشم سمت چپ این لایه (Fade Layer) کلیک کنیم تا بقیه لایه ها خاموش شوند. سپس در حالی که لایه Layer Mask فعال است، کلید میانبر Ctrl + L می زنیم.

در این پنجره باید کاری کنیم که موها و جاهای دیگر محوتر شوند و صورت واضح تر شود حالا برای این کار باید مطابق تصویر زیر نشانگر سمت راست و وسط را به سمت چپ بکشیم و نشانگر سمت چپ را به سمت راست بکشیم.

گام هفتم: در این گام باید بخش هایی که نمی خواهیم محو شوند را به طور دقیق تر از Layer Mask حذف کنیم برای این کار دوباره با نگه داشتن Alt وارد Layer Mask میشویم سپس روی ابزار Brush Tool که در عکس زیر مشاهده می کنید کلیک می کنیم.

 

و بعد موس را روی قسمت هایی مانند چشم و ابرو و دهان که نمی خواهیم محو شوند می کشیم تا به عکسی مشابه عکس زیر برسیم.

برای تمیزتر و طبیعی شدن عکس خود بهتر است این مرحله را با دقت و حوصله انجام دهید.

در واقع ما در این مرحله بخش های دهان و چشم و ابرو را از Layer Mask که در روی لایه اصلی قرار دارد را حذف کردیم تا آن ها از لایه اصلی دیده شوند و به عبارتی محو نشوند.

گام هشتم: اگر دقت کنید عکس ما هنوز کمی محو به نظر می رسد و بافت ها و جزئیات صورت در آن وجود ندارند. برای اینکه این محوی را درست کنیم ابتدا با نگه داشتن Alt روی Layer Mask کلیک می کنیم تا از این لایه خارج شویم سپس روی لایه "Main Layer" کلیک می کنیم و با استفاده از میانبر Ctrl + J از این لایه کپی می گیریم و نام آن را "Details Layer" می گذاریم سپس آن را به بالای لایه ها منتقل می کنیم. مانند تصویر زیر:

گام نهم: بر روی این لایه (Details Layer) کلیک راست کنید و روی گزینه Convert to Smart Object کلیک کنید. با اینکار امکان ویرایش خیلی راحت تر می شود. سپس مسیر زیر را طی کنید.

Filter ==> Other ==> High Path

سپس در این پنجره مطابق تصویر زیر مقدار Radius را روی عددی کمتر از 2 قرار دهید.

گام دهم: در حالی که روی لایه "Details Layer" هستیم در قسمت blend modes که در تصویر زیر نشان داده شده است، گزینه Linear Light را انتخاب کنید.

اگر می خواهید جزئیات بیشتری از بافت صورت دیده شود می توانید با دبل کلیک کردن روی High Pass در زیر Smart Filters مقدار High Pass را به سلیقه تغییر دهید.

بلاخره تمام شد با اینکه آموزش طولانی بود ولی ارزش یادگیری را دارد چون شما الان قادر هستید یک عکس را روتوش کنید و جوش ها و لکه های صورت را از بین ببرید و همچنین می توانید پوست صورت را صاف و شفاف کنید و عکسی پرجوش و محو را به عکس زیر تبدیل کنید.

امیدوارم این آموزش برایتان مفید بوده باشد و مثل همیشه اگر سوال یا نظری دارید خوشحال میشویم در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

پرسش و پاسخ
متن دیدگاه
ارسال دیدگاه
نظر شما با موفقیت ثبت شد پس از بررسی و تایید در سایت قرار میگیرد