تغییر اندازه ی عکس در فتوشاپ

در مورد چی میخوایم صحبت کنیم؟

 چگونگی  تغییر اندازه یک عکس در فتوشاپ یکی از  مهم ترین  و پرکاربرد ترین  مهارت‌هایی در فتوشاپ است که دانستن آن برای تمامی کاربران این نرم افزار الزامی است.  ما در این مقاله از  آموزش فتوشاپ  به شما آموزش خواهیم داد که به راحتی شیوه اصولی  اجرای این کار را فرا بگیرید.برای یادگیری و اجرای موارد بیان شده در این مقاله ابتدا باید نرم‌افزار Adobe Photoshop CC را روی سیستم خود نصب داشته باشید. 

  • تاریخ ثبت:

    1400-01-24

  • آخرین بروزرسانی:

    1400-01-26

  • زمان مورد نیاز برای مطالعه:

    35 دقیقه

سرفصل های اصلی این مقاله
1

تغییر اندازه عکس در فتوشاپ با استفاده از ابزار Image Size

2

تغییر اندازه ی عکس با استفاده از ابزار اندازه بوم (Canvas Size)

3

جمع بندی

تغییر اندازه عکس در فتوشاپ با استفاده از ابزار Image Size

برای استفاده از این ابزار که ساده ترین راه برای تغییر اندازه یک عکس در فتوشاپ است در نوار منوی بالای فتوشاپ مسیر Image > Image Size  را دنبال کنید.

بعد از کلیک روی image size پنل زیر را مشاهده خواهید کرد.

در این پنل، اولین موردی که مشاهده میکنید زیرگزینه  Fit To است که میتوانید اندازه‌ای را از یک سری از اندازه‌های از پیش تعریف‌شده انتخاب کنید و سپس روی گزینه ok کلیک کنید تا تصویر بر مبنای اندازه ی از پیش تعریف شده ای که انتخاب کردید مطابقت داده شود

اگر تمایل داشته باشید، در این پنل می‌توانید عرض، ارتفاع و همچنین رزولوشن عکس را به‌صورت دستی و دلخواه با استفاده از از گزینه‌های Width ،Height و Resolution  تغییر دهید،در جلوی هرکدام از  ابعاد این گزینه ها منوی بازشدنی وجود دارد که با استفاده از آن میتوانید واحد اندازه‌گیری را تنظیم کنید.در این قسمت می‌توان مشخص کرد تصویر بر اساس واحد پیکسل، اینچ و یا سانتی‌متر اندازه‌گیری شود.

ممکن است بعد از این مرحله با صحنه ای مواجه شوید که بعد از تغییر دادن ارتفاع، عرض تصویر نیز نسبت به ارتفاع تغییر پیدا کند.که دلیل این کار نرم افزار فتوشاپ حفظ نسبت ابعاد عکس است.اگر شما تمایل دارید این اتفاق رخ ندهد روی دکمه Do not constrain aspect ratio که در سمت چپ گزینه‌های Width/Height که به شکل یک زنجیر قرار دارد کلیک کنید و مانع این عملیات شوید.

گزینه پایانی در این بخش Resample نام دارد  که روش تغییر اندازه تصویر در فتوشاپ را تعیین می‌کند که در حالت پیش فرض روی حالت  Automatic  قرار دارد و برای اغلب وظایف مناسب است، اما گزینه‌های دیگری نیز این قسمت دارد که در حالت هایی مانند بزرگ‌تر کردن  تصاویر مناسب هستند و در جلوی این گزینه ها در پرانتز توضیح داده شده که این گزینه  برای چه کاری مناسب است.

هنگامی که همه ی گزینه ها را مطایق میل خود تنظیم کردید روی ok کلیک کنید تا فتوشاپ تغییرات را اعمال کند.

 

 

تغییر اندازه ی عکس با استفاده از ابزار اندازه بوم (Canvas Size)

پنل Canvas Size که برای دسترسی به آن در فتوشاپ باید به مسیر Image > Canvas Size  در نوار منوی بالای نرم افزار فتوشاپ مراجعه کنید.بر خلاف ابزار Image Size این ابزار اندازه تصویر کنونی را تغییر نمی‌دهد بلکه شما میتوانید با استفاده از آن  ابعاد بومی را که این تصویر روی آن قرار دارد تغییر دهید و این باعث میشود فضای بیشتری به canvas موجود اضافه یا از آن کم شود. به وسیله ی این کار اگر بوم از تصویر شما کوچکتر شود،قسمتی که به بیرون افتاده برش داده میشود و در صورتی که بوم از تصیر شما بزرگتر شود قسمت های اضافه با لبه رنگی نمایش پیدا می‌کنند.

برای مثال عکس زیر را در فتوشاپ باز کردیم که در حالت استاندارد خود قرار دارد

با کم کردن عرض بوم،تصویر برش پیدا میکند

در صورتی که عرض بوم را افزایش دهیم، دو حاشیه سفید به سمت‌های راست و چپ تصویر اضافه می‌شوند

حالا ما روش استفاده از این ابزار را به شما آموزش خواهیم داد.در ابتدا که این ابزار را باز میکنید دو ناحیه اصلی درون آن وجود دارد.بخش یا ناحیه اول آن current size نام دارد که اطلاعاتی پایه را در مورد اندازه بوم پیش از اعمال تغییرات ارائه‌ می‌کند. ناحیه New Size قسمتی است که در آن  می‌توانید اندازه بوم خود را تغییر دهید.

با اعمال اعداد دلخواه درون گزینه‌های Width و Height در ناحیه New Size می‌توانید اندازه بوم خود را به اندازه ی مرد نظر خود تغییر دهید. همانند ابزار ،همانند ابزار Image Size می‌توانید واحد اندازه‌گیری را با استفاده از منوی بازشدنی در سمت راست گزینه‌های Width و Height  تغییر دهید.

با استفاده از گزینه Anchor میتوانید مشخص کنید از کدام طرف فضای اضافی به تصویر اضافه یا از آن کسر شود. این گزینه برگرفته شده از یک شبکه 3 × 3  است. با انتخاب هر یک از این 9 مربع روش تغییر کردن اندازه بوم نیز تغییر پیدا می‌کند. برای مثال اگر می‌خواهید فقط در بالای تصویر فضایی اضافه شود، فلش رو به بالا را فعال کنید.

در انتهای این پنل گزینه Canvas extension color قرار دارد . که هنگام  افزایش اندازه بوم با استفاده از این گزینه می‌توانید یک رنگ انتخاب کنید تا نرم افزار فتوشاپ  روی نواحی اضافه شده به تصویر اعمال کند.

جمع بندی

ما دو روش اصلی و پایه برای تغییر اندازه ی عکس در فتوشاپ را در این مقاله توضیح دادیم که ما این روش ها را به صورت زیر جمع بندی میکنیم:

1. Image Size:در این روش میتوان اندازه ی عکس را با انتخاب اعداد و  واحد اندازه‌گیری دقیق و دلخواه تغییر دهید.

2. Canvas Size:این ابزار میتواند اندازه ی بوم بدون نیاز به تغییر اندازه ی تصویر، کاهش یا افزایش دهد.

اگر روش یا روش های دیگری را برای تغییر اندازه ی عکس در نرم افزار پرکاربرد فتوشاپ سراغ دارید در بخش نظرات بنویسید تا  آنها را به این مقاله اضافه کنیم.

پرسش و پاسخ
متن دیدگاه
ارسال دیدگاه
نظر شما با موفقیت ثبت شد پس از بررسی و تایید در سایت قرار میگیرد