آموزش تغییر رنگ عکس در فتوشاپ

در مورد چی میخوایم صحبت کنیم؟

تغییر رنگ امروزه در صنعت طراحی و گرافیک خیلی کاربرد دارد. ما در این مقاله آموزشی می خواهیم با استفاده از ابزار Color Range فتوشاپ، تغییر رنگ تصاویر را آموزش دهیم. پس اگر می خواهید رنگ ماشین یا لباس یا هر چیزی دیگری را تغییر دهید ولی نمی دانید چطور، می توانید با خواندن این مقاله تمام این کار ها را با نرم افزار فتوشاپ انجام دهید. 

 • تاریخ ثبت:

  1400-02-01

 • آخرین بروزرسانی:

  1400-02-01

 • زمان مورد نیاز برای مطالعه:

  35 دقیقه

سرفصل های اصلی این مقاله
1

تغییر رنگ عکس با ابزار Color Range

2

جمع بندی

تغییر رنگ عکس با ابزار Color Range

تصویر زیر تصویری است که می خواهیم رنگ آن را با کمک ابزار Color Range فتوشاپ تغییر دهیم.

 گام اول: برای تغییر رنگ عکس در فتوشاپ ابتدا باید قسمتی هایی که می خواهیم رنگ آن ها را تغییر دهیم انتخاب کنیم. ابزار Color Range انتخاب بسیار مناسبی برای این کار است.

برای استفاده از Color Range باید از منوی بالای نرم افزار وارد تب Select شده و سپس روی گزینه Color Range کلیک کنید و بعد پنجره ای مشابه تصویر زیر باز می شود که باید مراحل نشان داده شده در تصویر را به ترتیب انجام دهید.

 • مرحله اول: همان طور که در تصویر مشاهده می کنید ابتدا باید در بخش Select گزینه Sampled Colors را انتخاب کنید.
 • مرحله دوم: در بخش 2 نشان داده شده در تصویر: آیکون سمت چپ برای انتخاب نواحی است، آیکون وسط (+) برای افزودن نواحی جدید است و آیکون سمت راست (-) برای حذف نواحی استفاده می شود.
  حالا با توجه به توضیحات گفته شده، ابتدا آیکون سمت چپ که در تصویر بالا نشان داده شده است را انتخاب کنید. سپس موس را ببرید روی بخشی که می خواهید رنگ آن را تغییر دهید و بعد یک کلیک کنید. سپس آیکون وسط را انتخاب کنید و بعد با توجه به مناطق سفید (مناطق انتخاب شده) و مناطق سیاه (مناطق انتخاب نشده) تصویری که در پنجره Color Range قرار دارد، روی نواحی جدید کلیک کنید. تا آن ها را هم به نواحی انتخاب شده اضافه کنید.
  و اگر خواستید مناطقی را از انتخاب حذف کنید کافیست آیکون سمت راست را انتخاب کنید و روی نواحی مورد نظر کلیک کنید.
 • مرحله سوم: در این قسمت باید با توجه به تصویر سیاه و سفید پنجره Color Range میزان Fuzziness را طوری تنظیم کنید که بخش هایی که نمی خواهید انتخاب شوند، زیاد سفید (انتخاب) نشوند. سپس روی دکمه OK کنید.

گام دوم: تا به اینجای کار مناطقی که می خواهیم رنگ آن ها را تغییر دهیم، انتخاب کرده ایم. اکنون باید رنگ آن ها را تغییر دهیم. برای اینکار باید مانند تصویر زیر در بخش Layers روی گزینه Create new fill or adjustment layer کلیک کنید و سپس گزینه Hue/Saturation را انتخاب کنید.

 

در پنجره باز شده رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. با این کار رنگ بخش مورد نظر تغییر می کند ولی به همراه آن رنگ بخش های دیگر هم تغییر می کنند. مانند تصویر زیر:

 

گام سوم: اکنون باید کاری کنیم که این افکت روی بخش هایی که نمی خواهیم تغییر رنگ داشته باشند اثر نکند. برای این کار از ابزار Brush استفاده می کنیم.

ابتدا مانند تصویر زیر با نگه داشتن Alt و کلیک روی Layer Mask وارد این لایه می شویم.

سپس مطابق تصویر زیر ابزار Brush را از نوار ابزار انتخاب می کنیم.

اکنون رنگ براش را روی سیاه قرار می دهیم و بعد آن را روی نواحی که سفید هستند و ما نمی خواهیم تغییر رنگ داشته باشند، می کشیم و سپس رنگ براش با استفاده از کلید X روی سفید قرار می دهیم و بعد روی نواحی که سیاه هستند و ما می خواهیم تغییر رنگ داشته باشند، می کشیم تا در نهایت به چنین تصویری برسیم: 

توجه کنید که میتوانید این کار را بدون وارد شدن به Layer Mask نیز انجام دهید.  

حالا کافیست دوباره با نگه داشتن Alt روی Layer Mask کلیک کنید تا از آن جا خارج شوید و تغییرات را ببینید. اکنون رنگ عکس شما به سادگی تغییر کرد.

اگر می خواهید دوباره رنگ آن را تغییر دهید، مطابق تصویر زیر با دبل کلیک کردن روی لایه Hue/Saturation این پنجره دوباره باز می شود و می توانید رنگ عکس را مجددا تغییر دهید.

جمع بندی

برای تغییر رنگ در فتوشاپ ابتدا باید آن بخشی که می خواهیم رنگش را تغییر دهیم انتخاب کنیم که ما در این آموزش با استفاده از ابزار Color Range و Brush این کار را کردیم و سپس باید رنگ آن را تغییر دهیم که با استفاده از ابزار Hue/Saturation این کار را نیز انجام دادیم.

امیدوارم این مقاله برایتان مفید بوده باشد. اگر سوال و یا نظری دارید و یا روش دیگری نیز می شناسید خوشحال میشویم با ما در ارتباط بگذارید.

پرسش و پاسخ
متن دیدگاه
ارسال دیدگاه
نظر شما با موفقیت ثبت شد پس از بررسی و تایید در سایت قرار میگیرد